EU
ევროპარლამენტის დელეგაციები აირჩევენ მათი ბიუროების
ევროპარლამენტის დელეგაციებმა, ოფიციალურმა ორგანოებმა, რომლებიც ინარჩუნებენ და განავითარებენ მის კონტაქტებს მესამე ქვეყნებთან, აირჩიეს მათი თავმჯდომარეები და ვიცე-თავმჯდომარეები. დელეგაციების კომპოზიციები ასახავს პალატის პოლიტიკურ შემადგენლობას. დელეგაციები ასევე ვალდებულნი არიან წარმოადგინონ მთლიანად პარლამენტის მიერ გამოთქმული მოსაზრებები.
ქვემოთ ნახავთ დელეგაციების ბიუროების შემადგენლობას:
დელეგაციის | თავმჯდომარე | 1-ლი ვიცე-თავმჯდომარე | მე -2 ვიცე-თავმჯდომარე |
დელეგაცია პალესტინის საკანონმდებლო საბჭოსთან ურთიერთობისთვის | მარტინა ანდერსონი (GUE / NGL, დიდი ბრიტანეთი) | მარიტა ULVSKOG (S&D, SE) | მარგრეტ AUKEN (მწვანეთა / EFA, DK) |
დელეგაცია მერკურისის ქვეყნებთან ურთიერთობისთვის (DMER) | Francisco ASSIS (S&D, PT) | პაბლო IGLESIAS (GUE / NGL, ES) | ელისაბეტა გარდინი (EPP, IT) |
პან აფრიკის პარლამენტთან ურთიერთობის დელეგაცია (DPAP) | მაიკლ გალერი (EPP, DE) | ფრედრიკ ფედერლი (ALDE, SE) | მარია HEUBUCH (მწვანეთა / EFA, DE) |
დელეგაცია ბრაზილიის ფედერაციულ რესპუბლიკასთან ურთიერთობისთვის (D-BR) | პაულო რენჯელი (EPP, PT) | ანტონიო მარინო და პინტო (ALDE, PT) | კარლოს ZORRINHO (S&D, PT) |
დელეგაცია მაშრეკის ქვეყნებთან ურთიერთობისთვის (DMAS) | Marisa MATIAS (GUE / NGL, PT) | რამონა ნიკოლ MANESCU (EPP, RO) | ჟილ PARGNEAUX (S&D, FR) |
დელეგაცია ანდების საზოგადოების ქვეყნებთან ურთიერთობისთვის (DAND) | ლუის დე GRANDES PASCUAL (EPP, ES) | ტანია გონსალეს პენასი (GUE / NGL, ES) | იზასკუნი BILBAO BARANDICA (ALDE, ES) |
დელეგაცია ავსტრალიასთან და ახალ ზელანდიასთან ურთიერთობისთვის (DANZ) | მაიკლ THEURER (ALDE, DE) | აქსელ VOSS (EPP, DE) | ჟაკლინ ფოსტერი (ECR, დიდი ბრიტანეთი) |
დელეგაცია ურთიერთობების საკითხებში მეგრეთის ქვეყნებთან და არაბ მეგრეთის კავშირთან (DMAG) | ანტონიო პანზერი (S&D, IT) | ტოკია SAÏFI (EPP, FR) | ფერნანდო მაურა ბარანდიარანი (ALDE, ES) |
დელეგაცია ევროკავშირსა და მექსიკაში შერეულ საპარლამენტო კომიტეტში (D-MX) | ტერეზა JIMENEZ-BECERRIL (EPP, ES) | პინა პიციერნო (S&D, IT) | ხოსე BLANCO LOPEZ (S&D, ES) |
არაბეთის ნახევარკუნძასთან ურთიერთობის დელეგაცია (DARP) | მიშელ ალიოტ-მარი (EPP, FR) | ალესია მოსკა (S&D, IT) | სალვატორე CICU (EPP, IT) |
დელეგაცია ევროკავშირსა და ჩილეს შერეულ საპარლამენტო კომიტეტში (D-CL) | კონსტანზე KREHL (S&D, DE) | გადააკეთეთ ვებერი (EPP, RO) | Eleonora FORENZA (GUE / NGL, IT) |
დელეგაცია ევროკავშირი-თურქეთის შერეულ საპარლამენტო კომიტეტში (D-TR) | მანოლის კეფალოგიანი (EPP, EL) | მილტოს კირკოს (S&D, EL) | Takis HADJIGEORGIOU (GUE / NGL, CY) |
დელეგაცია ერაყთან ურთიერთობისთვის (D-IQ) | დევიდ კემპბელ ბანერმანი (ECR, დიდი ბრიტანეთი) | ბრაიან ჰეიზი (EPP, IE) | ხავიერ კუსო PERMUY (GUE / NGL, ES) |
დელეგაცია სამხრეთ აფრიკასთან ურთიერთობისთვის (D-ZA) | ჰანს ვან ბალენი (ALDE, NL) | ბორის ზალა (S&D, SL) | საბინ ვერჰიენი (EPP, DE) |
დელეგაცია სამხრეთ აზიის ქვეყნებთან ურთიერთობისთვის, | ჟან ლამბერტი (მწვანეთა / EFA, დიდი ბრიტანეთი) | იან დანკანი (ECR, დიდი ბრიტანეთი) | რიჩარდ ჰოვიტი (S&D, დიდი ბრიტანეთი) |
დელეგაცია ევროკავშირსა და მაკედონიის ყოფილ იუგოსლავიის რესპუბლიკაში ერთობლივ საპარლამენტო კომიტეტში (D-MK) | ალოჟ პეტერლი (EPP, SL) | სერგეი სტანიშევი (S&D, BG) | ანგელოზი ძამბაზი (ECR, BG) |
დელეგაცია შვეიცარიასთან, ისლანდიასთან და ნორვეგიასთან (SIN) და ევროპის ეკონომიკურ ზონაში (EEA) (DEEA) ურთიერთთანამშრომლობის საპარლამენტო კომიტეტში | ჯორნ დოჰრმანი (ECR, DK) | Anna HEDH (S&D, SE) | მარიტ პოლსენი (ALDE, SE) |
დელეგაცია იაპონიასთან ურთიერთობისთვის (D-JP) | პეტრ ჟეზეკი (ALDE, CZ) | რომანა TOMC (EPP, SL) | კარინ კადენბახი (S&D, AT) |
დელეგაცია ევროკავშირი-სერბეთის სტაბილიზაციისა და ასოცირების საპარლამენტო საბჭოში (D-RS) | ედუარდ კუკანი (EPP, SK) | Paul TANG (S&D, NL) | იგორ ŠOLTES (მწვანეთა / EFA, SL) |
დელეგაცია ევროკავშირი-რუსეთის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტში (D-RU) | ოთმარ კარასი (EPP, AT) | ლიისა JAAKONSAARI (S&D, FI) | Jiri MASTALKA (GUE / NGL, CZ) |
დელეგაცია ევროკავშირსა და მონტენეგროს სტაბილიზაციისა და ასოცირების საპარლამენტო საბჭოში (D-ME) | Anneliese DODDS (S&D, დიდი ბრიტანეთი) | Mairead McGUINNESS (EPP, IE) | ილიანა IOTOVA (S & А, BG) |
დელეგაცია ბელორუსთან ურთიერთობისთვის (D-BY) | ბოგდან ZDROJEWSKI (EPP, PL) | Andrejs MAMIKINS (S&D, LT) | ვალდემარ ტომასევსკი (ECR, LT) |
დელეგაცია ბოსნია და ჰერცოგოვინასთან და კოსოვოთან ურთიერთობისთვის (DSEE) | Tonino PICULA (S&D, HR) | დუბრავკა ŠUICA (EPP, HR) | ულრიკე ლუნაჩეკი (მწვანეთა / EFA, AT) |
დელეგაცია კანადასთან ურთიერთობისთვის (D-CA) | ბერნდ კელმელი (ECR, DE) | გოდელიევ კვისტჰაუდტ-როუჰლი (EPP, DE) | გლენის უილმოტი (S&D, დიდი ბრიტანეთი) |
დელეგაცია ისრაელთან ურთიერთობისთვის (D-IL) | ფულვიო მარტუსკიელო (EPP, IT) | ოლგა SEHNALOVA (S&D, CZ) | ბასტიაან ბელდერი (ECR, NL) |
დელეგაცია ინდოეთთან ურთიერთობისათვის (D-IN) | ჯეფრი VAN ORDEN (ECR, დიდი ბრიტანეთი) | ნეენა გილი (S&D, დიდი ბრიტანეთი) | კორა VAN NIEUWENHUIZEN (ALDE, NL) |
დელეგაცია სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებთან და ASEAN- თან ურთიერთობისთვის: სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ერების ასოციაცია (DASE) | ვერნერ LANGEN (EPP, DE) | მარკ ტარაბელა (S&D, BE) | Jeroen LENAERS (EPP, NL) |
დელეგაცია კორეის ნახევარკუნძასთან ურთიერთობისთვის (DKOR) | Nirj DEVA (ECR, დიდი ბრიტანეთი) | პოლ რობიგი (EPP, AT) | ნეჯმი ALI (ALDE, BG) |
დელეგაცია ავღანეთთან ურთიერთობისთვის (D-AF) | პეტრას ავსტრივიციუსი (ალდე, LT) | ევა ჯოლი (მწვანეთა / EFA, FR) | ლარს ADAKTUSSON (EPP, SV) |
დელეგაცია ირანთან ურთიერთობისთვის (D-IR) | იანუშ ლევანდოვსკი (EPP, PL) | კონი ERNST (GUE / NGL, DE) | ალესანდრა მორეტი (S&D, IT) |
დელეგაცია ევროკავშირი-ყაზახეთის, ევროკავშირ-ყირგიზეთისა და ევროკავშირი-უზბეკეთის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტებში და ტაჯიკეთთან, თურქმენეთთან და მონღოლეთთან ურთიერთობებისათვის (DCAS) | ივეტა გრიგულე (NI, LV) | გაბრიელუს LANDSBERGIS (EPP, LT) | Tatjana ZDANOKA (მწვანეთა / EFA, LV) |
დელეგაცია ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკასთან ურთიერთობისთვის (D-CN) | Jo LEINEN (S&D, DE) | Reinhard BÜTIKOFER (მწვანეთა / EFA, DE) | ფრენკ ენგელი (EPP, LU) |
დელეგაცია ევროკავშირი-ალბანეთის სტაბილიზაციისა და ასოცირების საპარლამენტო საბჭოში (D-AL) | მონიკა ლუიზა მაკოვეი (EPP, RO) | ელენა შლეინი (S&D, IT) | ივან ჯაკოვჩიჩი (ALDE, HR) |
დელეგაცია ცენტრალური ამერიკის ქვეყნებთან ურთიერთობისათვის (DCAM) | სოფია SAKORAFA (GUE / NGL, EL) | გაბრიელ მატო (EPP, ES) | კატერინა CHINNICI (S&D, IT) |
დელეგაცია CARIFORUM- ევროკავშირის საპარლამენტო კომიტეტში (DCAR) | ბოლესლავი PIECHA (ECR, PL) | აირჩევიან 6/11/2014 | მორის პონგა (EPP, FR) |
დელეგაცია შეერთებულ შტატებთან ურთიერთობისთვის (D-US) | დევიდ მაკალისტერი (EPP, DE) | Jeppe KOFOD (S&D, DK) | მარიეტჯე შაკე (ALDE, NL) |
დელეგაცია ევროკავშირი-სომხეთის, ევროკავშირ-აზერბაიჯანისა და ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტებში (DSCA) | საჯად კარიმი (ECR, დიდი ბრიტანეთი) | ელისაბედ კოსტინგერი (EPP, AT) | ანტანას გუგა (ALDE, LT) |
დელეგაცია ევროკავშირსა და მოლდოვას საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტში (D-MD) | Andi-Lucian CRISTEA (S&D, RO) | დავიდ ბოჰდან ჯაკივიჩი (ECR, PL) | მიხალ ბონი (EPP, PL) |
დელეგაცია ევროკავშირი-უკრაინის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტში (D-UA) | ანდრეი პლენკოვიჩი (EPP, HR) | ტიბორ SZANYI (S&D, HU) | კაჯა კალასი (ALDE, ET) |
მრავალმხრივი საპარლამენტო ასამბლეების ბიუროების შემადგენლობა:
დელეგაცია ACP-EU საპარლამენტო ასამბლეაში | დელეგაცია ხმელთაშუა ზღვის კავშირის საპარლამენტო ასამბლეაში | დელეგაცია ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეაში | დელეგაცია ნატოს საპარლამენტო ასამბლეასთან ურთიერთობისთვის | დელეგაცია ევრო-ლათინური ამერიკის საპარლამენტო ასამბლეაში | |
ᲡᲙᲐᲛᲘ | ლუი მიშელი (ALDE, BE) | მარტინ შულცი (S&D, DE) | ჰეიდი HAUTALA (მწვანეთა / EFA, FI) | ევა კაილი (S&D, EL) | Ramón JÁUREGUI ATONDO (S & D, ES) |
1-ლი ვიცე-სავარძელი | Michèle RIVASI (მწვანეთა / EFA, FR) | Zigmantas BALČYTIS (S&D, LT) | არნო დანიანი (EPP, FR) | ||
მე -2 ვიცე-სკამი | ჟოაო ფერერერა (GUE / NGL, PT) | რიშარდ ჩარნეკი (ECR, PL) | გეორგიოს კირტსოსი (EPP, EL) | ||
მე -3 ვიცე-სკამი | Kashetu KYENGE (S&D, IT) | ანდრეა ბოკსკორი (EPP, HU) | |||
მე -4 ვიცე-სკამი | რენო მუსელიერი (EPP, FR) | როლანდას პაკსასი (EFDD, LT) | |||
მე -5 ვიცე-სკამი | Daniel HANNAN (ECR, დიდი ბრიტანეთი) | ||||
მე -6 ვიცე-სკამი | ლუი-ჯოზეფ ანსკოური (S&D, FR) | ||||
მე -7 ვიცე-სკამი | პიერნიკოლა პედიცინი (EFDD, IT) | ||||
მე -8 ვიცე-სკამი | ანჯეი დუდა (ECR, PL) | ||||
მე -9 ვიცე-სკამი | ფერნანდო რუასი (EPP, PT) | ||||
მე -10 ვიცე-სკამი | ხავიერ ნარტი (ALDE, ES) | ||||
მე -11 ვიცე-სკამი | ხუან ფერნანდო LÓPEZ AGUILAR (S&D, ES) | ||||
მე -12 ვიცე-სკამი | Jadwiga WIŚNIEWSKA (ECR, PL) |
გაუზიარე ეს სტატია:
-
კონფლიქტები3 დღის წინ
ყაზახეთი დგას: სომხეთ-აზერბაიჯანის განხეთქილების გადალახვა
-
ყაზახეთის5 დღის წინ
მოხალისეებმა ყაზახეთში გარემოსდაცვითი კამპანიის დროს ბრინჯაოს ხანის პეტროგლიფები აღმოაჩინეს
-
ციფრული სერვისების შესახებ კანონი4 დღის წინ
კომისია ეწინააღმდეგება მეტას ციფრული სერვისების კანონის შესაძლო დარღვევის გამო
-
გაფართოებისა4 დღის წინ
ევროკავშირს ახსოვს 20 წლის წინანდელი ოპტიმიზმი, როდესაც 10 ქვეყანა შეუერთდა